Strona główna
Dzisiaj jest: 8 maja 2021
Imieniny: Wiktora, Stanisława, Lizy
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Oddział Bródno Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Oddział Bródno Towarzystwa Przyjaciół Warszawy (dawne Koło Miłośników Bródna) powstał w 1982 roku z inicjatywy Ryszarda Szołwińskiego, który urodził się w tej dzielnicy w 1920 roku. Obecnie nasza organizacja, która działa społecznie, liczy sobie ponad czterdziestu członków. W dużej mierze są to mieszkańcy Nowego i Starego Bródna, Pelcowizny, Śliwic, Targówka i Zacisza, którzy chcą pielęgnować pamięć o przeszłości. Dzięki zdecydowanemu dążeniu do celu udało się nam wydać dwie książki. Są to dwa tomy wspomnień bródnowiaków, zebrane w obszerne wydania pod tytułem "Bródno i okolice". W chwili obecnej trwają prace nad zbieraniem tekstów do trzeciej książki pod tytułem "Sagi rodzinne".

Oddział Bródno Towarzystwa Przyjaciół Warszawy zajmuje się także działalnością edukacyjną. Na zaproszenia bródnowskich szkół organizujemy prelekcje o historii dzielnicy, a także oprowadzamy wycieczki. Oczywiście robimy to bezpłatnie, co niektórzy przyjmują z niedowierzaniem.

Podczas ponad dwudziestoletniej działalności naszego Oddziału udało nam się ocalić kilka reliktów przeszłości nierozerwalnie związanych z Bródnem:
- Podczas przebudowy ulicy Wysockiego w 1996 roku dzięki interwencji naszego członka, Tadeusza Szurka, w Tramwajach Warszawskich, ocalono około 60 metrowy fragment bruku i szyn tramwajowych, a także cztery słupy trakcji tramwajowej (dwa z nich służą jako latarnie),
- wygłosić dziesiątki odczytów i prelekcji w szkołach na Targówku i Bródnie,
- organizować liczne wystawy fotograficzne
- dzięki inicjatywie pani Reginy Głuchowskiej, przy Oddziale powstał zespół wokalno – poetycki "Regimus", który uświetnia nie tylko nasze comiesięczne zebrania, ale dale również niezliczoną ilość koncertów w wielu klubach i domach kultury na Bródnie, Targówku i Zaciszu, propagując piękno polskiej pieśni o wysokich walorach artystycznych. 


Zapraszamy do współpracy !

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
Budżet Obywatelski  


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]