Strona główna
Dzisiaj jest: 21 października 2020
Imieniny: Urszuli, Jakuba, Celiny
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Aktualności - główny zbiór
Warszawa w walce z COVID-19 - informacja prezydenta (16 października 2020)
Samorządy, nie tylko Warszawa, oczekują, że informacje dotyczące zmian będą do nas wpływały wcześniej - mówił podczas obrad Rady Warszawy Marcin Wojdat, sekretarz miasta, przestawiając radnym informację ws. działań miast w walce z epidemią.
 
Na XXXVIII sesji Rady Warszawy 15 września sekretarz m.st. Warszawy Marcin Wojdat przedstawił radnym miasta informację prezydenta m.st. Warszawy nt. sytuacji związanej z epidemią COVID-19 oraz podejmowanych w tej sprawie działań przez Urząd m.st. Warszawy.
 
Jak zaznaczył na początku, założenia miasta przyjęte tuż po wybuchu pandemii COVID-19 okazały się słuszne, a obecnie samorząd cały czas je realizuje i modyfikuje w zależności od sytuacji w poszczególnych obszarach: - W samym obszarze działań administracji już nie jesteśmy na etapie zarządzania kryzysowego. Przyjęliśmy, że rozwiązania w kwestii bezpieczeństwa urzędników i mieszkańców, którzy przychodzą do urzędów, stały się naszą codziennością. Traktujemy je jako coś, co będzie nam towarzyszyło, jeśli nie przez wiele miesięcy, to może lat. Albo nawet z tego już nie rezygnujemy.
 
Sekretarz miasta przypomniał i potwierdził wiele ważnych informacji nt. stanu zachorowań i działań Warszawy w związku z pandemią COVID-19. 14 października potwierdzono na terenie powiatu warszawskiego 720 przypadków zakażeń, zakażonych pozostaje łącznie 8610 osób. Podobnie jak w reszcie kraju, duży wzrost zakażeń w Warszawie miał miejsce po rozpoczęciu roku szkolnego. - Kolejny wzrost zachorowań może być po rozpoczęciu zajęć na uczelniach. Dlatego nawet te uczelnie, które zdecydowały się rozpocząć zajęcia stacjonarnie, rozważają rezygnację na rzecz nauki zdalnej - powiedział sekretarz miasta. Potwierdził i przestrzegł, że miastu grozi wejście do tzw. strefy czerwonej.
 
Dodatkowy sprzęt i środki z rezerwy kryzysowej
 
W związku z COVID-19 miasto skorzystało z rezerwy budżetowej na cele z zakresu zarządzania kryzysowego. Wynosiła ona ok. 63 mln zł, stan na 5 października to 18,5 mln. Na potrzeby poszczególnych biur przekazano już 44,5 mln zł, najwięcej (13 mln zł) na potrzeby Biura Polityki Zdrowotnej, które kupuje za te pieniądze sprzęt i środki ochrony do walki z koronawirusem.
 
Miejskim szpitalom, przychodniom oraz innym placówkom leczniczym i opiekuńczym nie brakuje dziś środków ochrony. - Dziś nie mamy sygnałów od placówek, by coś im w tym względzie brakowało. Jeśli tylko będą, uruchomimy zakupy interwencyjne, by ochronić medyków - zapowiedział Wojdat. Wyliczył też najważniejsze pozycje w zakupach (1 mln masek i półmasek, 1,6 mln rękawiczek, 0,5 mln fartuchów itd.)
 
Miasto przygotowało też dodatkowy sprzęt dla szpitali, w tym m.in. 30 respiratorów, 30 kardiomonitorów, 30 pomp infuzyjnych. Część sprzętu już jest wykorzystywana. - Teraz przede wszystkim martwimy się o to, by nie zabrakło medyków, którzy staną przy tym sprzęcie. Informacje nie tylko z Warszawy, ale i za całej Polski są niepokojące - zaznaczył Wojdat.
 
W ostatnim czasie - po zmianie przez rząd strategii walki z pandemią - trzy miejskie szpitale: Wolski, Czerniakowski Grochowski zostały przeniesione do II poziomu zabezpieczenia miejsc dla pacjentów z COVID-19.
 
Problemy z dostępem do szczepień przeciw grypie
Jak pandemia wpłynęła na sytuację finansową miejskich placówek służby zdrowia? Ich koszty związane z przeciwdziałaniem COVID-19 to 9,5 mln zł, nakłady 0,27 mln, natomiast utracone w związku z pandemią przychody to 36,04 mln
 
Sekretarz miasta potwierdził gotowość do sfinansowania przez samorząd szczepień przeciw grypie nie tylko dla seniorów, ale i dla dzieci, kobiety w ciąży (ok. 70 tys. osób), pracowników oświaty i pomocy społecznej (ok. 50 tys. osób).  - Ale jest problem z dostępnością szczepień. Nie ma ich w hurtowaniach. Nie jest to sytuacja wyjątkowa w Polsce, ani nawet w Europie. Polska nie była krajem, w którym szczepienia przeciw grypie były powszechne, jak w reszcie Europy - dodał.
 
Miasto zorganizowało też do tej pory 18 punktów wyrazowych dla osób z podejrzeniem zakażenia COVID-19, planuje organizację kolejnych - urzędnicy poszukują korzystnych lokalizacji.
 
Pomoc socjalna i trudna sytuacja w oświacie
 
Warszawa uruchomiła w związku z pandemią bardzo szeroki system wsparcia dla osób objętych kwarantanną, dla seniorów i powstańców (m.in. pomoc w zakupach, wsparcie w czynnościach w domu, realizacja potrzeby kontaktu). Pomoc oferują dzielnicowe zespoły wsparcia, ośrodki pomocy społecznej w dzielnicach oraz wolontariusze - wsparcie odbywa się sprawnie. Specjalną ofertę pomocy (miejsca kwarantanny, środki ochrony, dostęp do informacji i żywności) przygotowano dla osób w kryzysie bezdomności.
 
- Obszar logistycznie bardzo ciężki to oświata - przyznał sekretarz Warszawy. Potwierdził istnienie w obszarze edukacji problemów, o których media i samorządy już wielokrotnie informowały: coraz więcej nauczycieli musi przechodzić na zwolnienia lub przebywać na kwarantannie, co wymusza reorganizację zajęć.
Jak podkreślił sekretarz miasta, jest coraz bardziej prawdopodobnie, że warszawskie szkoły będą musiały przejść na nauczanie zdalne. Warszawa już przed rozpoczęciem roku szkolnego rozpoczęła przygotowania do zdalnego nauczania, obecnie większość szkół ma potrzebne systemy informatyczne, został zakupiony sprzęt, nauczyciele zostali przeszkoleni do dydaktyki zdalnego nauczania. - Nie jest to proste, będziemy cały czas rozwijali te kompetencje nauczycieli, wydaje się, że prędzej czy później takie nauczanie pojawi się w każdej klasie. Część klas będzie na kwarantannie, ale też jestem przekonany, że rząd to rozpatruje - podkreślił Marcin Wojdat.
 
Wsparcie dla przedsiębiorców
 
Warszawa prowadzi szerokie działania na rzecz wsparcia przedsiębiorców, których dotykają skutki pandemii. Nasi urzędnicy rozpatrzyli już prawie 172 tys. wniosków o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej - wypłaciliśmy z niej ponad 1 mld 14 mln zł. Miasto uruchomiło też własne działania finansowane ze środków samorządowych, m.in. obniżki czynszów (łącznie 26 mln zł).
 
Na bieżąco prowadzimy też ozonowanie powierzchni w miejscach publicznych. - Zanim zaczęliśmy ozonowanie, zapytaliśmy GIS, czy to jest dobre. Dostaliśmy takie rekomendacje. Na dziś blisko 8 tys. km ulic na bieżąco dezynfekujemy. Skupiamy się na węzłach komunikacyjnych lub okolicach ognisk. Oczywiście przystanki. Najpewniej w zimę w związku z temperaturą nie będziemy mogli tej techniki stosować - zaznaczył Wojdat.

Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
00-983 Warszawa, ul. Kondratowicza 20

Urząd m.st. Warszawy
Biuletyn Informacji Publicznej
informacja: +48 22 44 38 727
fax: +48 22 675 22 43
e-mail: targowek.urzad@um.warszawa.plLokalizacja Urzędu
Urządumów się na wizytę w Urzędzie
eUrządelektroniczna skrzynka podawcza
eFirma
Załatw sprawę w urzędzieprocedury i formularze
Znajdź mieszkanie do zamianykupno, sprzedaż, zamiana mieszkania

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap   Wszechnica Edukacyjna Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
 


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]