Strona główna
Dzisiaj jest: 16 czerwca 2021
Imieniny: Aliny, Anety, Benona

Szanowni Państwo!
Od 1 kwietnia br. ruszyła realizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, tzw. program "Rodzina 500 plus", którego realizatorem na naszym terenie jest Urząd Dzielnicy Targówek.

Kto jest uprawniony do otrzymania świadczenia?

Ustawa o pomocy zakłada przyznanie 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko przy spełnieniu kryterium 800 zł netto lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. Świadczenie wychowawcze otrzymają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko.
W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto. Dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł otrzymają także rodziny zastępcze, placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego oraz rodzinne domy dziecka, na każde dziecko, na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Świadczenie otrzyma każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców. Otrzymają je zatem zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w nieformalnych związkach. W przypadku rodziców rozwiedzionych wsparcie otrzyma ten rodzic, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.
Jeśli rodzice po równo dzielą się opieką nad dzieckiem, oboje mają prawo złożyć wniosek i otrzymają wsparcie z uwzględnieniem okresu, w którym sprawują opiekę. Jeżeli partnerzy żyją w związku nieformalnym i mają dzieci z poprzednich związków oraz wychowują co najmniej jedno wspólne dziecko, to wówczas świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko będzie uzależnione od kryterium dochodowego, a na pozostałe dzieci bez względu na dochód.
Dziecko do 25 roku życia, które pozostaje na utrzymaniu rodziców, jest uwzględniane przy obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie. Dzięki temu jego młodszy brat lub siostra może nadal otrzymywać wsparcie, jeśli dochód na osobę nie przekroczy 800 zł netto (1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego). Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci nie będzie konieczności dokumentowania sytuacji dochodowej. Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione jest od kryterium dochodowego i w takim przypadku co roku trzeba potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu.

Gdzie złożyć wniosek?

W pierwszej kolejności zachęcamy do skorzystania ze strony internetowej Urzędu m.st. Warszawy "Warszawa rodzinna", na której zamieszczone są szczegółowe informacje dotyczące programu wraz z formularzem wniosku oraz instrukcją wypełnienia. Dowiecie się również Państwo jak wypełnić wniosek, które dokumenty trzeba dołączyć, oraz gdzie i w jaki sposób należy je złożyć. Osoby mające skomplikowaną sytuację rodzinną mogą skorzystać z pomocy Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Dzielnicy, który może również występować do wnioskodawcy o uzupełnienie dokumentów.

Od 1 kwietnia wypełniony i podpisany wniosek Rodzina 500 plus można złożyć w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy przy ul. L. Kondratowicza 20 (parter) oraz Referacie Świadczeń Rodzinnych Urzędu Dzielnicy przy ul. Św. Wincentego 87 (II klatka), a także w 42 dodatkowych punktach przyjmowania wniosków, zorganizowanych w żłobkach, przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach. Dodatkowe punkty przyjmowania wniosków działać będą do 1 lipca br.
Wnioski można również wysyłać za pośrednictwem systemów elektronicznych, których funkcjonowanie zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Uwaga - wnioski nie będą przyjmowane w Ośrodku Pomocy Społecznej (ul. Św. Wincentego 87 - I klatka oraz przy ul. Stojanowskiej 12/14).Pliki do pobrania:

Przydatne odnośniki:

 

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
Budżet Obywatelski  


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]