Strona główna
Dzisiaj jest: 21 lipca 2019
Imieniny: Daniela, Wawrzyńca
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Kalendarz zapowiedzi - główny zbiór
16 marca 2019 
  Wystawa: "Plakat teatralny i filmowy" w DK Zacisze
  miejsce:  Dom Kultury "Zacisze"
  Dom Kultury Zacisze (ul. Blokowa 1) zaprasza:

Wystawa: Plakat teatralny i filmowy
Otwarcie wystawy: 16 marca 2019
Zakończenie wystawy: 5 kwietnia 2019

Zapraszamy do obejrzenia wystawy plakatów teatralnych i filmowych z kolekcji Sylwestra Marzocha, kolekcjonera i popularyzatora sztuki plakatu, społecznika i animatora kultury. Wystawa zaprezentuje plakaty autorstwa m.in. Rafała Olbińskiego, Wiesława Wałuskiego, Romana Cieślewicza, Stasysa Eidrigeviciusa, Mieczysława Górowskiego, Jana Lenicy, Jana Młodożeńca, Grzegorza Marszałka, Władysława Pluty.

PLASTYKA W PLAKACIE Z KOLEKCJI SYLWESTRA MARZOCHA
Sylwester Marzoch (1956-2007) magister administracji, wieloletni sekretarz Miasta Ząbki, społecznik i animator kultury. Urodził się i całe życie mieszkał w Ząbkach pod Warszawą. Już jako nastolatek zaczął kolekcjonować polski plakat artystyczny, w wyniku czego jego zbiory osiągnęły liczbę 5000 druków. Nawiązując kontakty ze znakomitymi plakacistami starszego i młodszego pokolenia doprowadził do druku kilkudziesięciu plakatów. Kolekcję uporządkował na bloki tematyczne i według nich zorganizował dziesiątki wystaw w całej Polsce, większość w rodzinnych okolicach. W Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury odbyło się siedem wystaw plakatów z tej kolekcji. Sylwester Marzoch był wytrawnym znawcą, kolekcjonerem i niestrudzonym popularyzatorem sztuki plakatu. Cechowała go ujmująca bezpośredniość, zaraźliwy entuzjazm, a przede wszystkim rzadko spotykana kompetencja. Swoje zamiłowania w optymalny sposób łączył z działalnością społeczną i obowiązkami zawodowymi. Z niewymiernym pożytkiem nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla miłośników plakatu z kraju i zagranicy, którzy przyjeżdżali na przygotowane przez niego wystawy, dla licznego grona kolegów kolekcjonerów, dla środowiska grafików, których prace prezentował i wydawał.
„Plakat przede wszystkim pełni funkcję informacyjną. Powinien mówić, a czasem nawet krzyczeć ze słupa ogłoszeniowego i zachęcać do odwiedzenia muzeum, teatru, kina, wzięcia udziału w jakiejś akcji, przestrzegać, przypominać. Artyści starają się zamieszczać w swoich pracach uniwersalne treści, dlatego plakat często ma drugie, a nawet trzecie dno i może być rozważany na wielu różnych płaszczyznach”.
„Awatar – magazyn ludzi niezwykłych” 2007, fragment wypowiedzi Sylwestra Marzocha.
Więcej: https://zacisze.waw.pl/pl/wystawy/aktualne-wystawy/wystawa-plakat-teatralny-i-filmowy
 
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
«  lipiec  »

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap   Wszechnica Edukacyjna Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
 


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]