Strona główna
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Kalendarz zapowiedzi - główny zbiór
20 maja 2017 
  Noc Muzeów na Targówku Fabrycznym
  W ramach Nocy Muzeów, Stowarzyszenie Kolejka Marecka już po raz drugi zaprasza na wieczorny spacer po Targówku Fabrycznym. Można tu znaleźć ślady osadnictwa sprzed 10 tysięcy lat, carskie fortyfikacje, dziewiętnastowieczny przemysł i ciekawe budowle autorstwa świetnych architektów. Walczono tu w obronie Warszawy, Powstaniu i we wrześniu 1944 roku, po wojnie budowano metro a dwadzieścia lat później planowo niszczono osiedle.

Opowiemy nie tylko o historii, także o tym, co ciekawego dzieje się dziś. Odwiedzimy m. in. najstarszy w dzielnicy kościół Zmartwychwstania Pańskiego i pozostałości pierwszej polskiej fabryki chemicznej, w tym osiedle robotnicze i willę właściciela. Zerkniemy na plac budowy Trasy Świętokrzyskiej. Wspomnimy Balcerka, jednego z bohaterów serialu Alternatywy 4, dotrzemy też w miejsce, gdzie istnieją fragmenty tuneli głębokiego metra z lat pięćdziesiątych (niestety, z przyczyn od nas niezależnych, do środka nie zajrzymy).

Wizyta w miejscu lokalnej aktywności pozwoli na chwilę odpoczynku i obejrzenie historycznych zdjęć. Planujemy skromny poczęstunek. Trasa nie powinna sprawiać problemów osobom niepełnosprawnym – za wyjątkiem ostatniego fragmentu (około 200 m). Zalecamy zabranie latarek.

Jeśli ktoś nie wybrał się z nami na spacer w roku ubiegłym, zawsze może o ocenę zapytać tych, którzy byli. Ubiegłorocznych spacerowiczów serdecznie zapraszamy także - pogoda rok temu była tak nieprzyjemna, że teraz może być już tylko lepiej.

Spotykamy się w sobotę 20 maja na parkingu przy markecie Kaufland - ul. Naczelnikowska przy Birżańskiej (zbiórka od strony Naczelnikowskiej). Wyruszymy o godzinie 20.00, spacer - łącznie z przerwą na odpoczynek i prezentację historycznych zdjęć - powinien potrwać około trzech godzin.

Zaproszenie na stronie Miasta Stołecznego Warszawy:
http://www.kulturalna.warszawa.pl/wydarzenia,1,180635.html?locale=pl_PL , nasze informacje: https://www.facebook.com/events/1427418197371639/
 
PWŚCPSN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
«  czerwiec  »

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku    park rzezby Społeczna Rada Kombatancka  Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap    Karta Dużej Rodziny
 


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]