Strona główna
Dzisiaj jest: 6 sierpnia 2020
Imieniny: Jakuba, Sławy
plakatKampania Społeczna: "Nawet po rozwodzie jesteście mi potrzebni oboje" realizowana przez Fundację Akcja, pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania oraz Prezydenta m.st. Warszawy

Liczbę dzieci w Polsce, których rodzice żyją oddzielnie liczymy w setkach tysięcy. W 2008 roku powiększyła się o kolejne 58 tysięcy i nadal rośnie. Dlatego zwracamy się z tą kampanią do rozstających się lub żyjących rozdzielnie rodziców wychowujących wspólnie dzieci, po to, aby lepiej dbali o potrzeby i prawa swoich dzieci. Istotą komunikatu jest to, że dziecko potrzebuje kontaktu z obojgiem rodziców nawet po ich rozstaniu. Bardzo potrzebuje.

Niestety, w sytuacji rozstania używanie dziecka jako pionka w "rozgrywkach" rodziców nie jest rzadkością. Nieodpowiedzialne zachowania dorosłych utrudniają więc dzieciom i tak bolesną sytuację, która odczuwana jest jako zburzenie dotychczasowego porządku, na którym opierało się jego poczucie bezpieczeństwa. Tak odnosi się do naszej kampanii Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka:
Rodzina daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności, które są niezwykle istotne dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Życie w cieniu konfliktu rodziców jest dla dziecka jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć. Tym bardziej potrzebny jest mu wówczas kontakt z obojgiem rodziców.

Ostry konflikt rodziców często w efekcie powoduje ograniczenie, bądź utratę kontaktu dziecka z rodzicem, który nie zamieszkuje z nim na stałe. W Polsce w 2008 roku na 67 tysięcy rozwodów i 5 tysięcy separacji, sądy ustaliły miejsce zamieszkania dziecka w 96% przy matce. Czyli zdecydowanie częściej to ojcowie tracą kontakt z dzieckiem na skutek rozstania z jego matką. Brak zaś obecności ojca w życiu dziecka zawsze zaburza jego rozwój emocjonalny i społeczny. Brak kontaktu z ojcem najczęściej powoduje również obniżenie statusu społecznego i majątkowego dziecka utrudniając jego start życiowy.

Rozstanie rodziców, nie musi jednak oznaczać zerwania, bądź osłabienia więzi z jednym z nich. Nowelizacja Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, która weszła w życie z 13 czerwca 2009, umożliwia rodzicom stworzenie planu opieki rodzicielskiej, w którym określają zakres swojej odpowiedzialności za poszczególne obszary aktywności życiowej dziecka. Taki plan rozstający się małżonkowie powinni przedstawić w sądzie na pierwszej sprawie rozwodowej. Tylko w takim wypadku Sąd pozostawi obojgu rodzicom pełnię władzy rodzicielskiej.

Istnieją więc rozwiązania, które pozwalają rozwodzącym się rodzicom na ochronę dziecka przed negatywnymi dla niego skutkami ich rozstania.

Ta kampania powstała po to, aby wygenerować jak największą liczbę rozwiązań wspierających rodziców w sytuacji konfliktowej i okołorozwodowej - nie tylko poprzez uwrażliwienie rodziców, lecz również dzięki debatom środowisk ojcowskich i kobiecych na temat współpracy na polu rozwiązywania problemów rodziny.

Strona kampanii www.rodzina.sos.pl zawiera informacje o możliwościach dojrzałych, bezkonfliktowych rozwiązań w zakresie podziału odpowiedzialności za wychowanie dziecka po rozstaniu. Organizacją inicjującą i przygotowującą kampanię jest Fundacja Akcja, a realizacji podjęło się studio postprodukcyjne Platige Image. Udział w tworzeniu i realizacji całej kampanii biorą specjaliści z ośrodka mediatorzy.pl.
Fundacja Akcja powstała w maju 2002 roku. Zajmuje się poradnictwem rodzinnym, prowadzi grupy wsparcia dla mężczyzn przeżywających problemy rodzinne, ośrodek wsparcia więzi rodzinnych w Warszawie – oparty na wzorach visitation centre’s, w którym dochodzi do pogłębienia więzi rodziców z dziećmi, z którymi na skutek kryzysu nie zamieszkują na stałe oraz poradnictwo rodzinne dla obcokrajowców.

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap   Wszechnica Edukacyjna Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
 


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]